نیکوکاری اساس اندیشه و امداد روش زندگی ماست

درباره ما

بسم الله الرحمن الرحیم

موسسه خیریه امام جواد علیه السلام یک موسسه عام المنفعه و مردم نهاد افغانستانی است که در سال 1367 شمسی در مشهد مقدس تاسیس شد و در سال 1384 موفق به اخذ مجوز رسمی از وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران گردید.

دفاتر این موسسه نیز در سال 1372 شمسی در هرات و در سال 1389 شمسی در کابل، فراه و قلعه نو شروع به فعالیت نموده و نمایندگی های این مجموعه در آلمان، استرالیا و هلند ثبت رسمی گردیده اند.

و در هر نقطه از سرزمین کشور عزیزمان که نیاز باشد در حدّ توان خدماتی از قبیل امدادرسانی در سیل، زلزله، رانش زمین و ... انجام می دهد.

این خیریه صرفاً یک جریان خودجوش اجتماعی، غیر سیاسی، غیر انتفاعی و غیر دولتی بوده که در روشنی دستورات دین آسمانی اسلام، کتاب الهی قرآن و در سایه قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان و قوانین پذیرفته شده سازمانهای خیریه اجتماعی جهانی NGOs فعالیت کرده و تشکیلات خود را غیر وابسته و آزاد معرفی می نمائیم.

ساختار داخلی این مجموعه به صورت شورا اداره می شود و هیئت مدیره آن به مثابه "شورای مرکزی" هر هفته بصورت منظم تشکیل جلسه می دهند. جلسات تصمیم گیری با حضور کلیه اعضا همه هفته در ساعت مقرر برگزار و هیئت مدیره صلاحیت اتخاذ کلیه سیاست ها را دارند.

اعضای افتخاری و اداری این موسسه داوطلبانه در اجرای برنامه ها و خدمات سهم جسته هم اکنون 80 نفر در کابل و هرات و 80 نفر در مشهد بعلاوه نمایندگی هایی در کشورهای اروپایی، آسیایی وحوزه خلیج فارس بصورت فعال مشغول خدمتگزاری هستند.

در حال حاضر مجموع فعالیت های این موسسه بدین صورت دسته بندی می شود:

 

امدادرسانی

 • تهیه و توزیع لوازم گرمایشی و سوخت زمستانی

 • تهیه و توزیع غذای گرم

 • جمع آوری کمک ها و توزیع آن در بین هموطنان عزیز مقیم افغانستان در شرایط بروز حوادث طبیعی همچون سیل، زلزله و غیره

 

معیشتی

 • کمک های نقدی ماهیانه

 • تهیه و توزیع خواربار و گوشت

 • تهیه و توزیع پوشاک مناسب فصل

 

درمانی

 • عقد قرارداد با مراکز درمانی مختلف جهت پیگیری امور درمان افراد نیازمند

 • پرداخت کمک هزینه های نقدی به بیماران کم بضاعت و تلاش در جهت کاهش هزینه های درمانی ایشان

 • انتقال بیماران جهت پیگیری امور درمان به کشورهای ایران، پاکستان و هند

 

فرهنگی

 • انتشار کتب و آثار شاعران و فرهیختگان افغانستانی

 • پرداخت کمک هزینه تحصیلی دانش آموزان و  دانشجویان

 • کمک به برگزاری جشن های عروسی جوانان در افغانستان

 

عمرانی

 • ساخت و واگذاری مسکن

 • ساخت کلینیک های تخصصی

 • ساخت مدرسه

 • ساخت زیرساخت های بهداشتی همچون سرویس بهداشتی عمومی، غسالخانه و منبع آب شرب در مناطق مورد نیاز

 

امداد رسانی

موسسه خیریه امام جواد علیه السلام در ابتدا با توجه به وقوع جنگ­های خانمان­سوز در افغانستان و افزایش مهاجرت هموطنان به سایر کشورها به خصوص جمهوری اسلامی ایران و گسترش فقر و ناتوانی در بین ایشان، با هدف بهبود وضعیت زندگی این عزیزان، اقدام به امدادرسانی در بین خانواده­های شناسایی شده نمود. این امدادرسانی شامل توزیع غذای گرم، تامین سوخت مناسب و سایر ملزومات گرمایشی در زمستان بوده که تاکنون و در همچنین در زمان وقوع حوادث غیر مترقبه در افغانستان و ایران ادامه دارد.

 

معیشتی

با گذشت زمان و اعتماد و همت مردم نوع دوست، این موسسه توانست تا با حمایت مستمر از خانواده­ها از طریق پرداخت مستمری ماهیانه، توزیع خواربار در طول سال و همچنین تهیه پوشاک مناسب، کیفیت خدمات خود را ارتقا دهد تا ان­شاالله این طاعات مورد قبول حضرت حق تعالی قرار گیرد.

 

درمانی

به دلیل بار سنگین هزینه های درمانی، در حال حاضر کمک­های درمانی این موسسه صرفاً به خانواده­های تحت پوشش تعلق داشته و شامل کمک هزینه تهیه نسخه، معرفی به پزشک و تلاش جهت کاهش هزینه های بیمارستانی می باشد. همکاران ما در بخش درمان تمام تلاش خود را در جهت کاهش آلام و نگرانی ها و هزینه های درمانی هموطنان عزیز انجام خواهند داد.

 

فرهنگی

ارتقا سطح فرهنگ، آموزش و حفظ ارزش های عقیدتی و ملیتی از جمله رسالت هایی بوده که با تلاش فرهیختگان و دانشمندان این مرز و بوم انجام می پذیرد. این موسسه در تلاش است تا با انتشار آثار و کتب این عزیزان و تسهیل فراگیری دانش از مدرسه تا دانشگاه برای همه افراد جامعه در افغانستان و ایران، تسهیل ازدواج جوانان به عنوان یک سنت حسنه و در راستای فرمایشات ائمه معصومین علیه السلام و همچنین برگزاری مراسمات مذهبی سهمی در اجرای این مهم داشته باشد.

 

عمرانی

قطعاً نیاز به عمران و آبادانی کشور عزیزمان بعد از گذر سالها جنگ و خونریزی از وظایف هر انسان میهن پرستی است. ما نیز با همت خیرین عزیز نسبت به ساخت زیرساخت های عمرانی در کشور مشغول فعالیت هستیم. ساخت چندین مدرسه با استانداردهای روز دنیا، ساخت و بهره برداری کلینیک های درمانی در مناطق محروم و کم برخوردار، ساخت شهرک های مسکونی و همچنین ترمیم خانه های ایتام، ساخت سرویس های بهداشتی و غسالخانه و ده ها پروژه دیگر از جمله افتخارات ماندگار این موسسه است.